Asgari Ücret

10 Aralık 2020 Saat: 18:34
Dilan ŞEN

Son zamanlarda herkesin merakla, dört gözle beklediği maaşlara gelecek olan zam akıllarda çeşitli ve farklı sorulara yol açıyor. Bende bir çalışanım, bende merak ediyorum ne kadar olur diye.
Asgari ne demek? Asgari en az demek, en alt demek, en düşük demek. Böyle azlığa çokta bir zam yapılmaz. Çünkü zannedildiği gibi bir para değildir asgari ücret. Fabrikada öğle yemeğine çıktığında masadaki yoğurdu, tatlıyı, meyveyi akşam çocuğuna götürmek için saklayan ve bunun için çalışan insandır.
Maaşı sabırsızlıkla ince hesaplar yaparak bekleyendir. Kira, borç, elektrik faturası, su faturası, doğalgaz faturası veya odun kömür parasını çıkarıp geri kalan parayla da eve bakmaya çalışan babadır annedir. Eline kalanla ise diğer maaşa kadar idare etmeye çalışandır. Henüz 25’inde saçı ağarandır. Günün yorgunluğunu omuzlarında taşımasına rağmen, gece gözüne uyku girmeyendir. İşten eve geldiğinde eline bakan merakla bana ne aldı diye gözlerinin içi parlayan çocukların hayal kırıklığıdır.
Yatarken boş boş tavanı izleyen, geçim için elinden daha fazla ne gelebilir diye düşünmeye başlayan, ayakları da ağırsa yorulsa da sesi çıkmayandır. Ne olursa olsun şükretmeyi bilendir. Sinemaya gidemeyen, çocuklarıyla parka, ailesiyle hafta sonu gezmeye ya da eğlenmeye gidemeyendir.
Sizi bilmem ama bende asgari ücretle çalıştım. Zordur geçim sağlamak. 10’nundan 10’nuna ucu ucuna idare edip maaş gününü sabırla beklemektir. Çok iyi bilirim asgariyle geçim sağlamanın zorluğunu.
Günümüzdeki salgın sürecini göz önünde bulundurursak ekonominin kötüye gittiğinin farkındayız. Pandeminin de getirdiği kısıtlamalar tüm çalışanları etkiliyor ama iyi ama kötü. Genelde kötü etkilediği düşüncesindeyim. Görünmez bir varlık bizleri maskeye hapsettiği gibi yaşamımızı değiştirdi, geçim şartlarımızı zorlaştırdı. Aslında iyi oldu da diyebilirim. Herkes elindekinin kıymetini daha fazla anladı borcu harcı varken gereksiz masraflar yapanlar tutumluluğu öğrenmeye başladı. Elindeki parayı harcayamadığı için daha gelmemiş olan taksitini ödedi. Kimisi çocuğuna oyuncak alabildi. Kimisi sağlığın ne denli önemli olduğunu anladı. Kimisi annesinin, kimisi babasının değerini, onları ne kadar çok ihmal ettiğini anladı. Umarım bu virüs biran önce biter.
Belirlenecek olan zam da bizlere iyi gelir bu zorlu süreçte buna ihtiyacımız var. Zam yapılacak evet peki bitecek mi geçim zorluğu, borçlar, sıkıntılar… tabi ki de bitmeyecek asgari ücret çünkü bu yine ucu ucuna idare etmeye çalışacağız.
Zammı belirleyenlere seslenmek istiyorum.; Sizin pencerenizden bakmak güzel olurdu. Ama bide siz bizim penceremizden bakmayı denerseniz belki her şey daha güzel daha adaletli olur. Çünkü asgari ücretle çalışan bizler gezmeyi de, eğlenmeyi de, gülmeyi de, sinemaya gitmeyi de, akşam eve ellerimiz dolu gitmeyi de, çalıştığımızdan daha fazlasını hak ediyoruz.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları